52 STK’DAN ORTAK ÇAĞRI: “YÜZÜNÜZÜ ÇOCUKLARA DÖNÜN”

52 Sivil Toplum Kuruluşu’nun imzasıyla yapılan ortak açıklamada, sınırlarda bekleyen mülteci/sığınmacı çocukların durumuna dikkat çekilerek, ebeveynleriyle birlikte güvenli alanlara ulaşımlarının sağlanması, barınma, beslenme ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması isteniyor.

Çocuk alanında çalışan ve hak savunuculuğu yapan 52 kurumun imzaladığı “Yüzünüzü Çocuklara Dönün” bildirisindesınır kapılarında ve düzensiz geçiş noktalarında çocukları doğrudan etkileyen ve hedef alan gelişmeler yaşandığı hatırlatıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalık anlamına gelen “pandemi” niteliğindeki coronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili gelişmelerin Türkiye’de de kaygıyla takip edildiği kaydedilen bildiride, “Bizler, çocukları doğrudan etkileyen durumlarda başlangıç noktasının “çocuğun yüksek yararının gözetilmesi” olması gerektiğini ısrarla ve inatla hatırlatıyoruz! Karar vericilerin ve uygulayıcıların başta sınır kapılarında ve düzensiz geçiş noktalarındaki çocuklarla ilgili olarak eylemliliklerine, Türkiye’nin de taraf olduğu ve 30. yılını dolduran Çocuk Haklarına dair Sözleşme doğrultusunda yön vermelerini talep ediyoruz.” Denildi. Bildiride başlangıç olarak şu önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor:

  • Çocukların bir an önce ebeveynleriyle birlikte güvenli alanlara ulaşımlarının sağlanması
  • Hijyenik bir ortamda koruyucu, önleyici ve tedavi edici sağlık hizmetine erişimlerinin kolaylaştırılması
  • Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması
  • Çocuklarla ilgili; ötekileştiren, kutuplaştıran, rekabete dayalı ve şiddet kültürünü besleyen söylem ve haberlerin yapılmaması

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, sivilsayfalar.org adresinden alınmıştır. Bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup Göç ve SİVİL Toplum Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.

 

Haberin orijinal linki:

https://www.sivilsayfalar.org/2020/03/24/52-stkdan-ortak-cagri-yuzunuzu-cocuklara-donun/