BİRİNCİ KÜRESEL MÜLTECİ FORUMU, 17-18 ARALIK 2019, MİLLETLER SARAYI, CENEVRE

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve İsviçre Hükümeti, 17-18 Aralık 2019 tarihinde, Cenevre’de Birinci Küresel Mülteci Forumu’na ortaklaşa ev sahipliği yapacak. İki gün sürecek küresel konferans, Birleşmiş Milletler’in Aralık 2018’de New York’ta kabul ettiği Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat’ın hayata geçirilmesi yolunda bakanlıklar seviyesinde gerçekleşecek ilk toplantı olma özelliğini taşıyor.

Günümüzde, dünyanın çeşitli yerlerinde 70 milyondan fazla insan şiddet ve zulüm sebebiyle yerlerinden edilmiş durumda. Küresel Mülteci Forumu, geçtiğimiz sene kabul edilen Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat’ın hükümetler, özel sektör, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum tarafından hızla hayata geçirilmesini sağlamayı amaçlıyor. Forum, dünyadaki mültecilerin ve ev sahibi toplulukların yaşam kalitesini iyileştirmek için tüm paydaşların daha somut ve uzun soluklu siyasi ve pratik değişimleri beraberinde getirecek anlamlı vaat ve taahhütlerde bulunmalarını sağlamayı hedefliyor.

Finansal, maddi ve teknik yardımların yanında üçüncü ülkeye yerleştirme kotaları açılması, mültecilerin kabulü için diğer güvenli ve yasal tamamlayıcı yolların sağlanması ve kapsayıcı bir yaklaşımla çok daha fazla mültecinin ulusal sistemlere dahiliyetini sağlayacak hukuki ve politik düzenlemelerin yapılması gibi çok çeşitli katkı, destek ve yardım çalışmalarına forumda yer verilmesi bekleniyor.

Liderleri ve bu alanda tanınmış aktörleri bir araya getirecek olan foruma BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katılımı bekleniyor. Foruma ev sahipliği yapan ülkelerin/devletlerin liderlerinin katılımı da etkinlik tarihine doğru kesinlik kazanacak.

Küresel Mülteci Forumu, ayrıca uluslararası toplumun ulusal, bölgesel ve küresel düzeydeki örnek uygulamaları sergileyip paylaşması açısından da önemli bir etkinlik olacak.

Birinci Küresel Mülteci Forumu altı ana konu başlığında gerçekleştirilecek: Yük ve sorumluluk paylaşımı için gerekli düzenlemeler, eğitim, istihdam ve geçim kaynakları, enerji ve altyapı, çözümler ve koruma kapasitesi.

Akreditasyon ve Kayıt:

Küresel Mülteci Forumu’na katılmak isteyen gazetecilerin (Milletler Sarayı’nda hâlihazırda akredite edilmiş muhabirler hariç) Cenevre’deki BM Bilgilendirme Servisi ofislerine akreditasyon için başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler, Indico kayıt formunu doldurarak görevlendirme yazısı, basın kartı ve istenen diğer belgeleri sisteme yüklemelidirler.

Akreditasyon işlemlerinin zaman alabileceği göz önünde bulundurularak foruma katılmak isteyen gazetecilerin mümkün olan en kısa zamanda, tercihen Kasım ayı bitmeden akreditasyon işlemleri için başvurularını tamamlamaları rica olunur.

Başvuru sayısına bağlı olarak Milletler Sarayı’nda bir Basın Merkezi kurulacaktır. Kurulacak basın merkezinin yer bilgisine ve diğer detaylara bu internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Diğer teknik ve lojistik detaylar ilerleyen dönemde paylaşılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için:

Selin Ünal, unal@unhcr.org, +90 530 282 78 62

(UNHCR – https://www.unhcr.org/tr/22396-birinci-kuresel-multeci-forumu-17-18-aralik-2019-milletler-sarayi-cenevre.html)

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup Göç ve SİVİL Toplum Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.