BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERİ FİLİPPO GRANDİ TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Türkiye’ye düzenlediği iki günlük çalışma ziyaretini tamamladı.

Grandi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. Reha Denemeç’in yanı sıra, Türkiye’nin mültecilerden sorumlu devlet kurumu olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Genel Müdürü Sn. Abdullah Ayaz’la ve kurum çalışanlarıyla da görüştü.

Ziyareti süresince Grandi, UNHCR tarafından desteklenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal hizmetler merkezinde ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mansur Yavaş’ın eşliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki eğitim merkezinde mültecilerle bir araya gelme fırsatı buldu.

Devlet yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde Grandi, beş yıldır üst üste dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye’nin üstlendiği önemli rolün altını çizerken UNHCR’nin, Türkiye ile olan iş birliğinin ve Türkiye’ye verdiği desteğin devamlılığı konusunda bağlılığını yineledi.

Görüşmelerinde hem ülkedeki hem de bölgedeki gelişmeler hakkında konuşan Yüksek Komiser, Türkiye’nin mültecileri korumaya yönelik kararlılığına dair mesajları takdirle karşıladı. İnsani bir felaketin önlenmesi ve sivillerin korunmasının öncelikli olduğu Idlib’deki durum da bir başka gündem maddesiydi.

Grandi, “Çatışmalar devam ettikçe, mülteci durumu da var olmaya devam edecektir. Mülteci durumunu sonlandırmak siyasal çözümler gerektiriyor; ancak bu sağlanana dek Türkiye de dahil olmak üzere ev sahibi ülkelerin ve toplulukların, uluslararası topluluğun yardımına ve dayanışmasına ihtiyacı vardır”, şeklinde konuştu.

Yüksek Komiser ayrıca Aralık ayında Cenevre’de düzenlenecek Küresel Mülteci Forumu’nda Türkiye’nin üstlendiği eş başkanlık rolünü memnuniyetle karşıladı. Forum, üye ülkelerin ve diğer aktörlerin bir araya gelerek, ev sahibi ülkeler üzerindeki baskıyı azaltmak, mültecilerin kendi kendilerine yeterliliklerini sağlamak ve yeni çözüm yolları aramak için kararlılıkla yeni önlemlerin alınacağı benzeri görülmemiş bir fırsat sunacaktır.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Mülteci durumları, içinde bulundukları coğrafyalardan çok daha geniş alanları etkiler. Yerinden edilmenin zorluklarıyla baş etmek yalnız başına mümkün değildir. Gerçek ve somut eylemlerle birlikte tüm ülkeler arasında ortak bir vizyon ve kararlılık gerektirir. Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat’ın asıl amacı budur ve Küresel Mülteci Forumu süresince bu amacı gerçekleştirmek için çalışacağız.” (https://www.unhcr.org/tr/22379-un-high-commissioner-for-refugees-filippo-grandi-visits-turkey.html )

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup Göç ve SİVİL Toplum Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.