SURİYE KRİZİNE YANIT OLARAK TÜRKİYE’DE DAYANIKLILIK PROJESİ (TDP)

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse dilen “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)” – İstihdam Yaratımı Bileşeni kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB), Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AİB) ve Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) ile birlikte 14 Kasım 2019 tarihinde Mersin’de Suriyeli ve Türk Firmaları bir araya getirdik. Projemizin paydaşı olan yerel ortaklar, sanayi ve ticaret odaları ile Borsalar ile birlikte  özel sektör ve iş dünyaları arasında yeni iş ve yatırım köprüleri kurmak, ikili işbirliklerini geliştirmek amacıyla, 183 firmayı temsilen iş insanları ve girişimcilerin katılımı ile ikili görüşmeler organize ettik.

Bölge ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmak, yeni işbirlikleri tesis etmek, ticaret, yatırım ve istihdama katkıda bulunmak amacıyla AB desteğinde sürdürdüğümüz projemiz kapsamında Mersin’de düzenlediğimiz etkinliğe, yeni iş ortaklıkları geliştirmek üzere ikili görüşmeler yapmak amacıyla çoğunlukla Suriyeli ve Türk iş insanları katıldı. Bölgesel iş hacminin artması, firmalar arasında yeni ortaklıklar kurulması ve bölge ülkeleri için yeni yatırım ve ticaret imkanları yaratılmasına odaklanan organizasyona Ürdün, İran ve Irak’tan firma temsilcileri ve iş insanları da katıldı. Bire bir görüşmelere katılan tüm firma temsilcileri şirketlerini, ürün ve hizmetlerini tanıtma ve yeni iş fırsatları ile işbirliklerini konuşma fırsatı buldular. Etkinliğe katılan şirket temsilcilerinin  %27’si ise kadın girişimciler ve firma temsilcilerinden oluştu.

Araştırmalara göre, halen 9. Yılı devam eden Suriye krizi süresince Suriyeli iş insanları Türkiye’de toplamda 100,000’e yakın istihdam yarattığı tahmin edilen 10.000’in üzerinde firma kurarken, Türkiye’ye yaptıkları yatırımların tutarı 1,5 milyar lirayı aştı. Kurulan firmalar ve yatırımların Türkiye’nin ekonomisine 100,000 ek kişilik istihdam, ayrıca, Orta Doğu pazarlarına yönelik iş geliştirme ve ihracat imkanları yaratma anlamında pozitif etkisi olduğu biliniyor. UNDP’nin yakın zamanda tamamladığı bir raporda gerçekleştirdiği ve Türkiye’de özel sektörde Suriyeli girişimcileri ve şirketleri incelediği bir  haritalama çalışmasına göre, Türkiye’deki Suriyeli firmaların %58’i ihracat yaparken, bu firmaların %40’ı, gelirlerinin tamamını ihracattan kazanıyor. Diğer taraftan hâlihazırda Suriyeli ve Türk sermayeli şirketler arasındaki iş ortaklıklarının, oldukça yüksek potansiyeline rağmen henüz sınırlı boyutta kaldığı görülüyor. (https://sivilalan.com/2019/11/30/suriye-krizine-yanit-olarak-turkiyede-dayaniklilik-projesi-tdp-kapsaminda-undp-turk-ve-suriyeli-firmalari-mersinde-bir-araya-getirdi/ )

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup Göç ve SİVİL Toplum Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.