Suriyeli Hekimlerden Koronavirüs Mücadelesi İçin Gönüllü Başvuru

“Suriyeli Dernekler Platformu Başkanı Dr. Mehdi Davut, 400 Suriyeli hekimin Koronavirüs mücadelesine katkı sunmak için başvurduğunu belirtti. Suriyeli ve Mısırlı hekimlerin Koronavirüs mücadelesi için gönüllülük başvurularını değerlendiren Uluslararası Göç ve Mülteciler Derneği (IMRA) Kurucu Üyesi Prof. Dr Yusuf Adıgüzel, “ABD dünyanın her yerinden gelecek tüm sağlık personeli için vize kolaylığı sağlarken, Türkiye’nin kalifiye göçmenlere karşı artık daha ciddi ve akılcı bir politika geliştirmesi gerekiyor” dedi.

Dr. Mehdi Davut, Suriyeli sağlıkçıların Koronavirüs mücadelesine katılmak için gönüllü olduklarını belirterek, “Koronavirüs mücadelesinde sonuna kadar Türkiye’nin yanındayız. Platform olarak Koronavirüs mücadelesinde gönüllü olarak çalışmak isteyen doktorlar için bir başvuru formu oluşturduk, sadece İstanbul’dan 400 doktor başvuru yaptı” dedi. Henüz yetkili makamlardan cevap alamadıklarını belirten Davut, Suriyeli hekimlerin ancak göçmen sağlığı merkezlerinde çalışabildiklerini, denklik konusundaki prosedürlerin mesleklerini yapmalarına engel olduğunu dile getirdi.

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, sivilsayfalar.org web sitesinden alınmıştır. Bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup Göç ve SİVİL Toplum Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.

Haberin tamamı için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.sivilsayfalar.org/2020/04/15/suriyeli-hekimlerden-koronavirus-mucadelesi-icin-gonullu-basvuru/