Türkiye’deki Genç Mültecilere Yönelik Destek Mekanizmalarının Geliştirilmesi İçin Durum Ve İhtiyaç Analizi Çalışması Raporu Yayımlandı

Genç Mültecileri Destekleme Programı kapsamında ‘Türkiye’deki Genç Mültecilere Yönelik Destek Mekanizmalarının Geliştirilmesi İçin Durum ve İhtiyaç Analizi Çalışması Raporu’ yayımlandı.

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) yürütücülüğünde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi desteğiyle yapılan ve farklı yürütücülerle yaklaşık 5 yıllık bir geçmişi olan Genç Mültecileri Destekleme Programı; 15-30 yaş arası mülteci gençlerle Türkiyeli gençlerin bağının güçlendirilmesini, gençlerin sağlık hizmetlerine erişebilmesini ve başta sağlık bilgisi, psiko – sosyal destek ve sosyal uyum etkinlikleri olmak üzere çeşitli alanlarda kaliteli hizmete ulaşmasını hedefliyor.

Ankara, Diyarbakır, Hatay ve İzmir’de yaşamakta olan Afganistan, Irak, İran, Somali ve Suriye’den gelen yaklaşık 1500 gençle görüşmeyi içeren geniş çaplı rapor 7 temel alandan oluşmakta. Bu alanlar; genç mültecilerin profili, eğitim, istihdam, sosyal uyum ve iletişim, sağlık, gençlik algısı ve gelecek.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yayımlanan rapor, Türkiye’de genç mülteciler özelinde hazırlanan en geniş çaplı rapor olmanın yanında gerçekleştirilecek çalışmalar için önemli bir kaynak olma niteliği taşıyor.

Haberin tamamı için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.gencmulteciler.org/turkiyedeki-genc-multecilere-yonelik-destek-mekanizmalarinin-gelistirilmesi-icin-durum-ve-ihtiyac-analizi-calismasi-raporu-yayimlandi/