Mecburiyet, Müzareke, Değişim: Suriyeli Kadınların Çalışma Deneyimleri ve Toplumsal Cinsiyet İlişkileri Raporu

GAR üyeleri Lülüfer Körükmez, İlhan Zeynep Karakılıç ve Didem Danış tarafından hazırlanan “Mecburiyet, Müzareke, Değişim: Suriyeli Kadınların Çalışma Deneyimleri ve Toplumsal Cinsiyet İlişkileri” isimli rapor tamamlandı. Bu rapor, yeniden yerleşme sürecinde Suriyeli kadınların ücretli işe girişleri ve toplumsal cinsiyet ilişkilerini konu almaktadır. Çalışmanın kadınların hayatlarında yarattığı değişim, toplumsal cinsiyet rollerindeki dönüşüm ve bunların kadınların güçlenmesine etkileri incelenmiştir. Rapor, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen Dayanıklılık, Çalışma ve Toplumsal Cinsiyet başlıklı araştırma projesi kapsamında, üç kentte (Mersin, Gaziantep ve İzmir) yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara dayanmaktadır.

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, gocarastirmalaridernegi.org web sitesinden alınmıştır. Bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup Göç ve SİVİL Toplum Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.

Haberin ve raporun tamamı için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.gocarastirmalaridernegi.org/tr/calismalar/arastirmalar/turkiye-de-goc-baglaminda-dayaniklilik-calisma-ve-toplumsal-cinsiyet/161-suriyeli-kadinlarin-calisma-deneyimler-ve-toplumsal-cinsiyet-iliskileri-mecburiyet-muzareke-degisim